Muzeum Narodowe w Gdańsku

Jedno z najstarszych muzeów na terenie dzisiejszej Polski. Muzeum Narodowe w Gdańsku powstało po połączeniu Muzeum Miejskiego (założonego w 1870 roku) oraz Muzeum Rzemiosł Artystycznych (1881 r.). Sama fuzja tych instytucji miała miejsce w 1884 r., a przemianowanie na obecną nazwę - w 1972 roku.

Od samego początku gdańskie Muzeum Narodowe wyróżnia się cennymi i niebywale rozbudowanymi zbiorami. Ich podstawę stanowi kolekcja Jacoba Kabruna, który na przełomie XVIII i XIX wieku zgromadził parę ładnych tysięcy obrazów, rysunków, rycin oraz grafik. Najstarsze eksponaty Oddziału Sztuki Dawnej pochodzą z XV stulecia, a wśród autorów są tak znamienite nazwiska jak Rembrandt, Jan Brueghel Starszy, Anton Moller, Peter Bruegel Młodszy czy Hans Vredeman de Vrie. Zdecydowanie największą wartość ma “Sąd Ostateczny” autorstwa Hansa Memlinga. Poza tym stałe wystawy Muzeum Narodowego prezentują ceramikę z całej Europy, tkaniny, hafty i inne tekstylia (nawet z XIII wieku), kunsztowne meble gdańskie, biżuterię i inne wyroby rzemiosła artystycznego.

Muzeum Narodowe w Gdańsku, którego główna siedziba mieści się w późnogotyckich pozostałościach po dawnym klasztorze franciszkańskim (XV w.), posiada jeszcze 5 innych filii - również zlokalizowanych w zabytkowych budowlach:

 • Pałac Opatów w Oliwie - Oddział Sztuki Nowoczesnej
 • Spichlerz Opacki - Oddział Etnografii
 • Zielona Brama - oddział wystaw czasowych + Gdańska Galeria Fotografii
 • dworek Jerzego Wybickiego w Będominie - Muzeum Hymnu Narodowego
 • pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim - Muzeum Tradycji Szlacheckiej

Warto dodać, że z przebogatych zbiorów gdańskiego Muzeum Narodowego kilkukrotnie wyodrębniano nowe, samodzielne placówki. Za “dzieci MN” trzeba uznać m.in. Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Muzeum Archeologiczne.

Dodaj opinię

Ceny wejściówek do Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku - stan na maj 2018:

 • 10 zł bilety normalne
 • 6 zł bilety ulgowe
 • 1 zł dla dzieci i młodzieży od 7. do 26. roku życia
 • 18 zł bilety rodzinne

W piątki wstęp wolny.

Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

Jedno z najstarszych muzeów w Polsce, z imponującą kolekcją. Główna siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku mieści się w dawnym, gotyckim klasztorze z XV wieku. Spośród tysięcy bezcennych obrazów, rycin, przedmiotów ceramicznych, tekstyliów, mebli i innych dzieł sztuki oraz rzemiosła artystycznego zdecydowanie najcenniejszy jest “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.

Muzeum Narodowe w Gdańsku adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Narodowe w Gdańsku, zobacz gdzie w Krynicy Morskiej zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Narodowe w Gdańsku.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Narodowe w Gdańsku. Redakcja serwisu www.krynica-morska.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 1-6 zł
  Muzeum Narodowe w Gdańsku cena biletu ulgowego: 1-6 zł
 • 10 zł
  Muzeum Narodowe w Gdańsku cena biletu normalnego: 10 zł
 • 18 zł
  Muzeum Narodowe w Gdańsku cena biletu rodzinnego: 18 zł
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Narodowe w Gdańsku opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij