Jedno z najstarszych muzeów na terenie dzisiejszej Polski. Muzeum Narodowe w Gdańsku powstało po połączeniu Muzeum Miejskiego (założonego w 1870 roku) oraz Muzeum Rzemiosł Artystycznych (1881 r.). Sama fuzja tych instytucji miała miejsce w 1884 r., a przemianowanie na obecną nazwę - w 1972 roku.
Od samego początku gdańskie Muzeum Narodowe wyróżnia się cennymi i niebywale rozbudowanymi zbiorami. Ich podstawę stanowi kolekcja Jacoba Kabruna, który na przełomie XVIII i XIX wieku zgromadził parę ładnych tysięcy obrazów, rysunków, rycin oraz grafik. Najstarsze eksponaty Oddziału Sztuki Dawnej pochodzą z XV stulecia, a wśród autorów są tak znamienite nazwiska jak Rembrandt, Jan Brueghel Starszy, Anton Moller, Peter Bruegel Młodszy czy Hans Vredeman de Vrie. Zdecydowanie największą wartość ma “Sąd Ostateczny” autorstwa Hansa Memlinga. Poza tym stałe wystawy Muzeum Narodowego prezentują ceramikę z całej Europy, tkaniny, hafty i inne tekstylia (nawet z XIII wieku), kunsztowne meble gdańskie, biżuterię i inne wyroby rzemiosła artystycznego.
Muzeum Narodowe w Gdańsku, którego główna siedziba mieści się w późnogotyckich pozostałościach po dawnym klasztorze franciszkańskim (XV w.), posiada jeszcze 5 innych filii - również zlokalizowanych w zabytkowych budowlach:
Warto dodać, że z przebogatych zbiorów gdańskiego Muzeum Narodowego kilkukrotnie wyodrębniano nowe, samodzielne placówki. Za “dzieci MN” trzeba uznać m.in. Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Muzeum Archeologiczne.
Ceny wejściówek do Oddziału Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku - stan na maj 2018:
W piątki wstęp wolny.
Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.Jedno z najstarszych muzeów w Polsce, z imponującą kolekcją. Główna siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku mieści się w dawnym, gotyckim klasztorze z XV wieku. Spośród tysięcy bezcennych obrazów, rycin, przedmiotów ceramicznych, tekstyliów, mebli i innych dzieł sztuki oraz rzemiosła artystycznego zdecydowanie najcenniejszy jest “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga.