Piaski

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Dawniej wieś letniskowa, obecnie dzielnica Krynicy Morskiej, w województwie pomorskim i powiecie nowodworskim. Usytuowane na końcu drogi jako ostatnie polskie osiedle na Mierzei Wiślanej, czyni to miejsce cichym i spokojnym, oddalonym od miasta o 12 km. Mieszkańcy tej około 200 osobowej społeczności zajmują się rybołówstwem i turystyką. Bliskość granicy z Rosją w żaden sposób nie ułatwia życia mieszkańcom. Długie rozmowy na temat przejścia granicznego przeznaczonego dla ruchu osobowego są bardzo trudne.

Początki osady, to rok 1429, kiedy karczmarz Hannos otrzymał od komtura krzyżackiego Henryka Holta pozwolenie na wybudowanie karczmy. Pierwsza świątynia powstała w 1600 roku, a cmentarz mennonicki z XVIII wieku, zachował się do dnia dzisiejszego. Zmienne położenie piasków doprowadzało wielokrotnie do zasypywania osady. Ostatnia zmiana lokalizacji z powodu piasków miała miejsce w 1825 roku. Wcześniejsza nazwa Nowa Karczma nie pasowała już do miejsca, które od dawna walczyło z piaskiem, więc została zmieniona na - Piaski. Większy rozwój osady miał miejsce po doprowadzeniu w 1964 roku, drogi asfaltowej.

Historia

Przez pewien czas, zamieszkiwali dzisiejsze Piaski dziwni jak jak nam się może wydawać ludzie. Mennonici byli jednym z odłamów protestantyzmu, związanym częściowo z anabaptystami. Po krwawym powstaniu chłopskim w Niemczech i Niderlandach, wielu chciało wyjechać, a w Polsce potrzebowano fachowców od zagospodarowania trudnych piaszczystych lub podmokłych terenów.

Mennonici pragnęli powrotu do pierwotnego, prostego chrześcijaństwa, życia opartego na zasadach miłości do bliźniego i Chrystusa. Wcześniejsze doświadczenia wpłynęły na pacyfistyczne podejście do życia i odmowę służby wojskowej. Żyli w swoich odrębnych koloniach i wzajemnie się wspomagali. Po tych dawnych przybyszach z Niderlandów pozostał niewielki XVIII wieczny, cmentarz mennonicki.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja